Oğuz Esen Resmi Fan Clup İndir-Dinle 2011

Niğde

Aşağa gitmek

Yeni Niğde

Mesaj tarafından okoleite Bir Ptsi Tem. 19, 2010 10:39 am

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Niğde ili, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nin [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yer alan bir merkezi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kenti olan ildir.Kapadokya bölgesinde yer alır.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] devrinde Niğde bölgesi Nakita isimli bir yerleşme merkeziydi. Zayıf bir rivâyete göre de Niğde ismi, ilk çağ isimlerinden Cadyna'dan gelmektedir. İslâm müelliflerinin eserlerinde ise Niğde için Nekidâ, Nekide olarak bahsedilir.
Kentin en eski adının Nahita veya Nekide olduğu sanılıyor. Bu addan ilk önce ünlü tarihçi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bahsetmiştir. On üçüncü asrın ilk yarısında Türkiye'nin büyük şehirleri arasında yer almıştır. 14. yüzyılda Nakide kelimesi Nikde, Nigde okunacak şekilde yazılmış, Cumhuriyet döneminde de Niğde şekline çevrilmiştir.

Coğrafi Konum
Niğde Orta Anadolu’nun güneyindedir. Üç tarafı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın genç kıvrım dağları ile çevrilidir. Batı ucunda ise Konya ovası ile birleşik Emen ovası yer alır. Jeolojik yapıya volkanik tüfler ve bazalt akıntıları hakimdir. Ovalarda ise egemen olan yapı alivyonlardır. Karasal iklim kuşağındadır. Doğal bitki örtüsü dağlık alanlarda çam ve köknar, çay ve gölet kenarları da söğüt ve kavak ağaçlarıdır. Düzlükler ise otsu bitkilerle kaplıdır. Meyve üretimi bol ve çeşitlidir.

Nüfus
2000 yılı nüfus sayımına göre toplam nüfûsu 348.081 olup, 126.812'si il ve ilçe merkezlerinde, 221.269'i köylerde yaşamaktadır. Yüzölçümü 6485 km²'dir.
Mahallî Kıyâfet


Kadınlar biri günlük ev elbisesi diğeri kişilik denen husûsî günlerde giymek üzere bulundurdukları iki türlü elbise giyerler. Eskiden başlarına yazma örter, boyunlarına değirme alır, üzerlerine bindallı giyerlerdi. Ayağa ise kaloş kundura giyilir.
Erkekler başlarına püsküllü fes giyerlerdi. Gövdeye yakasız mintan ve bunun üzerine cepken giyilirdi. Cepken kolsuzdur. Omuz başları kol gibi uzanır. Göğsü işlemelidir. Şalvarın cep ağızları ve yanları işlemelidir. Çoraplar yünden ve ayağa ise kaloş ayakkabı, yemeni veya çarık giyilirdi.
Mahallî Oyunlar


Niğde ili halk oyunları ve halk türküleri bakımından da çok zengindir. Müzik; yumuşak, içli ve coşkuludur. Niğde'de “Halay”a Alay denir ve en çok tutunan oyundur. Diğer oyunları ise; Niğde Bağları, Çekin Alay Düzülsün, Hop Cilveli, Hop Dündarlı, Develi, Ansam, Hora, Tombili, Ufacık, Menberli, Sarıyıldız, Naciye, Kanacak, 3 Ayak ve Topal Koşma'dır.
Niğde'nin yemekleri


Niğde tavası, saç kavurma, tandır ve çanak fasulyesi, zomu, mangır çorbası, oğma çorbası, öfeleme çorbası, düğcük çorbası, yoğurtlu çorba, sütlü çorba, nohutlu çorba, pancar çorbası, erişte pilâvı(Kesme Pilavı) ve çorbası, tarhana çorbası, kuskus pilavı ve çorbası, üzüm baranası, kabak köftesi, kabak musakkası, ditme, tirit, söğürme, valu söğürme, tatlı havu, ayvan baranası, soğan yahnisi, ekkabağı, papara, yumurtalı taze fasulye, kaygana ve püresi en meşhur yemeklerindendir.
Niğde'nin özel tatlıları


Höşmeri, Halveter, Kaygana, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], Aşure, Zerde, Sarımburma, Tatlı Dürümü, Hurma Tatlısı, Kaşık Kayganası,İrmik Tatlısı, Halka Tatlı, Kuru kayısı tatlısı, Tulumba tatlısı, incir tatlısı, köfter tatlısı, cimcik tatlısı.
Turistik yerleri


Niğde ili tarihî eserleri ve tabiî güzellikleri bakımından zengin iller arasında yer alır. Selçuklu devri Türk eserleri bakımından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'den sonra gelir. Bakımsızlık yüzünden birçoğu yıkılmıştır.
Alâaddin Camii


Birinci Alâaddin Keykubâd zamânında Niğde Sancakbeyi Zeyneddin Başara tarafından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te yaptırılmıştır. Selçuklu sanatının günümüze kadar en iyi korunmuş eserlerinden olup, mihrap ve minberi çok güzel bir sanat âbidesidir. Niğde'nin en eski camisi olup Mîmar Sıddık bin Mahmud ve kardeşi Gazi yapmıştır. Sarı ve kül renkli kesme taştan yapılan câminin doğu kapısı son derece güzel geometrik motiflerle süslüdür. Cami süslemeleri bakımından Selçuklu devrinin en kıymetli eserlerinden biridir. Damalı minaresi camiye ayrı bir güzellik katmaktadır. Caminin kapısı yılın belli bir zamanında sabahın ilk ışıklarının kapıya vurmasıyla kapıda bir kız silüeti görülür. Rivayete göre caminin mimarı hükümdarın kızına aşık olur ve kızın güzelliğini motiflere işler.
Sungur Bey Câmii ve Türbesi


Moğol asıllı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te yaptırılmıştır. On sekizinci asırda geçirdiği yangından sonra yeniden yapılmıştır. Mîmarî özelliği ve taş işçiliği şahane olan caminin süslemeleri çok zengindir. İlk yapıldığında iki minareliydi. Caminin yanında Sungur Bey'e ait sekiz köşeli bir türbe vardır.
Paşa Camii


On beşinci asra ait Osmanlı eseridir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından yaptırılan camiyi oğlu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] genişletmiştir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da tamir gören caminin yanında türbe ve çeşme vardır.
Şah Mescidi


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yakınında olup [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de yaptırılmıştır. Kare plânlı bir camidir.
Hanım Camii


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nin doğusunda olup [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de yapılmıştır. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından tamir ettirildiği için Hanım Camii olarak bilinir. Karamanoğulları devri eseridir.
Dışarı Camii


On altıncı asır Osmanlı eseridir. Tek kubbelidir. İnce işçilikli ve sedef kakmalı minber Sungur Bey Camiinden getirilmiştir.
Ulu Cami


Bor ilçesindedir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da yaptırılmıştır. Cami dikdörtgen biçimindedir.
Gedelli Köyü Camii


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilçesine bağlı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Köyündeki yeni görünümlü cami yapılan araştırmalara göre aslında 730 yıllık bir geçmişe sahip. Bu da o bölgedeki yerleşimin ne kadar eski ve köklü olduğunu göstermektedir.
Ak Medrese


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da yaptırılmıştır. Adını kapısındaki beyaz mermerden alır. Selçuklu mîmarî tarzının çok güzel bir örneğidir. Ali Bey Medresesi de denir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da restore edildikten sonra arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Geometrik motiflerle süslü giriş kapısı çok güzeldir.
Hüdâvend Hatun Kümbeti


Moğol İlhanlı valisi Sungur Bey zamânında, Dördüncü Kılıç Arslan'ın kızı Hüdavend Hâtun tarafından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] senesinde yaptırılmıştır. Sekizgen plânlı yapı içten kubbe, dıştan piramit çatı ile örtülüdür. Doğusunda bulunan taçkapı yıldız geçmeler ve çeşitli motiflerle süslenmiştir.
Gündoğdu Türbesi


Hüdavend Hatun Kümbetinin yanındadır. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'te ölen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için yaptırılmıştır. Kare plânlı yapı içten kubbe, dıştan piramit çatı ile örtülüdür. Türbenin kapısı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve örgü motiflerinden meydana gelen kuşaklarla çevrilidir.
Sungurbey Kütüphanesi


Emîr-ül-ümerâ Seyfeddîn Sungur Ağa tarafından [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] senesinde yaptırılmıştır. Günümüzde İl [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olarak kullanılmaktadır.
Niğde Kalesi


Selçuklu Sultanı Birinci Alâaddin Keykubat yaptırmıştır. Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde onarım gördüğü kitabe ve motiflerden anlaşılmaktadır. En son Fatih devrinde İshak Paşanın emriyle tâmir ettirilmiştir. Safevî ve Akkoyunlu tehlikesi sona erince kale tamir ettirilmemiştir. Bugün kale ve onu çevreleyen üç sıra halindeki surlardan pek azı kalmıştır.Kalenin kapı girişi üzerindeki taşlara uzaktan baktığımız zaman kız resimi çıkıyor.
Gedelli Kalesi


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Köyüne hangi yoldan giderseniz gidin karşınızda asırlara, meydan okumuş, bir çok tarihi olaya şahitlik etmiş ve şu an köyün bekçisi gibi hala dimdik ayakta duran [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], aslında büyük bir kayadır. Bu kayanın üzeri çok geniş olduğundan yerleşime elverişli olduğundan eski yerleşmeler görülmektedir.
Niğde Müzesi


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da yapılmıştır. Antik Çağa ait eserlerle, Selçuklu ve Osmanlı devrine ait 12 bin eser sergilenir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olarak kullanılmaktadır.
Tyana Harabeleri


Bor ilçesinin [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bucağı yakınındaki şehir kalıntıları, Hititlere ait ve M.Ö. 2000 yılında önemli bir merkez olan Tuvana şehrine aittir.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Harabeleri


Niğde'nin 40 km kuzeyinde Bozköy ve Kömürcü köyleri arasında Göllüdağ'da bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şehridir. Şehir kalıntıları 3 km2dir ve surlarla çevrilidir. M.Ö. 8. asırda yangın neticesi yıkılmış ve bir daha yapılmamıştır. Savaş ve tapınak kalıntıları vardır.
Kaya Kilise ve Manastırlar


Roma ve Bizans devrinde Ihlara Vadisinde kayalara oyulmuş kilise ve manastırlar olup, bâzısı bir saatte gezilecek kadar büyüktür.
Su Kemerleri


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]-[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kasabaları arasında Roma devrinden kalma su kemerleridir.
Roma Havuzu


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kasabasındadır. Etrafı mermerle çevrili Roma devrine ait bir havuzdur.
Eski [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


Niğde'ye 8 km mesafede, Gümüşler kasabasındadır. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] devrinde yapılmıştır.
Demirkazık Tepesi


Çok güzel manzaraları olan bu dağ yaz ve kış ayrı güzelliklere sahiptir. Kayakevinin bulunduğu bu dağ, kış sporlarına müsâittir. Dağcılık tesisleri ve alabalık üretme çiftliği vardır.
Köşk


Bor ilçesinin [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kasabasında yeşillik ve sulak bir mesire yeridir.
Keten Çimeni


Suyu bol, manzarası güzel ve yeşil bir yayladır. Fağda bulunur ama yüksek değildir. Çok büyük bir yayla olup düzlüğü de türkülere ilham kaynağı olmuştur. Niğde'de bulunan en büyük yüz ölçümüne sahip yayladır.
Değirmenli Damlataş Mağarası


Kasaba olduktan yaklaşık üç yıl sonra Ali Öztekin tarafından bulunmuştur. Sulardan oluşan sarkıtlarla ve elektrikli aydınlatmasıyla Görülmeye değer bir tarihi eserdir.
Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı


Ulukışla ilçesinde yer almaktadır. 1615-1616 yıllarında Osmanlı sadrazamlarından Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kadar yaşayan en büyük kervansaraylardan olma özelliğini taşımaktadır. 2006-2007 yıllarında Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.
avatar
okoleite
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 199
Aktiflik Puanı : 3528
Kayıt tarihi : 23/06/10
Yaş : 24
Nerden : Niğde Bozköy

http://oguz-esen-fan.yetkinforum.com/profile.forum?mode=editprof

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz